BEST BİLGİSAYAR
Y   A   Z   I   L   I   M     D   O   N   A   N   I   M
D   A   N   I   Ş   M   A   N   L   I   K

Anasayfa Hizmetler İş Ortakları Referanslar Hakkımızda İletişim

Best Bilgisayar
  OTOMATİK SAYAÇ OKUMA SİSTEMİ (OSOS)  

BEST READER sayaç okuma sistemi mahalle ve bölge bazında her türlü sayacın düşük işletme ve yatırım maliyeti ile okunmasını ve gerekirse uzaktan kontrolünü sağlayan ürün ailesidir.

BESTREADER sistemi aşağıdaki yapıtaşlarından oluşmaktadır:

  • VTU Veri Toplama Ünitesi
  • SOU Sayaç Okuma Ünitesi
  • MUU RF Menzil Uzatma Ünitesi

SOU cihazı sahip olduğu RS232, RS 485 ve diğer genel amaçlı veri yollarını kullanarak bulunduğu bölgedeki sayaçları okuyup kontrol etmektedir.

VTU cihazı ona bağlı SOU cihazlarından aldığı verileri ve alarm durumlarını sahip olduğu GPRS modemi kullanarak kontrol merkezine gönderir. Kontrol merkezi tarafından yapılan ayarlamaları ise ilgili sayaçlara iletir.

VTU ile SOU cihazı arasındaki haberleşme RF ve/veya PLC modülü kullanılarak yapılır. RF menzilin uzatılması istenen durumlarda ise MUU cihazı ile gerekli kapsama alanı sağlanır.

BEST READER sistemi ile tek bir GPRS modemi ile 250 ye yakın sayaç okunup kontrol edilebilmektedir. Bu ise SIM kart başına her ay alınan sabit ücretten büyük bir tasarruf edilmesini sağlamaktadır.

BEST READER sistemi ile elektromekanik sayaçlar dahil her türlü elektrik sayacı RS232, RS 485, Optik Port, pulse girişi gibi sayaçlarda standart olarak bulunan her türlü arayüz ile okunabilmektedir.

Sistem ayrıca her ünitesinde bulunan genel amaçlı sayısal/analog giriş çıkış uçları ile gerekebilecek diğer isterleri karşılayabilmektedir. Sistemin her bir ünitesinde elektrik kesilmelerinde ve/veya yetkisiz müdahalelerde merkezi uyarabilmesini sağlayan batarya bulunmaktadır.

Sisteme esneklik kazandırmak amacı ile VTU cihazı tek başına da sayaç okuyabilmektedir.